Stručna ekskurzija – Lonjsko polje

PROGRAM STRUČNE EKSKURZIJE – LONJSKO POLJE

Subota, 19. listopada 2024.
Zagreb – Sisak – Krapje – Mužilovčica – Čigoč – Osekovo – Sisak – Zagreb

Autobus iz Zagreba polazi u 8 sati ispred Koncertne dvorane V. Lisinski

10:00 Posjetiteljski centar Krapje, šetnja kroz selo – graditeljska baština
Naselje Krapje je 1995. proglašeno selom graditeljske baštine i jedno je od zaštićenih ruralnih naselja na području Parka prirode. Stručna ekskurzija će započeti u Posjetiteljskom centru u Krapju koji je smješten u obnovljenim drvenim stambenim i gospodarskim građevinama. Stručni djelatnici će predstaviti Park prirode, prirodne i kulturne karakteristike područja, način upravljanja zaštićenim područjem, izazove s kojima se suočava struka i lokalni stanovnici, aktualne projekte, obrazovne, kulturne i turističke aktivnosti koje osmišljava i provodi JU. Predstavit će se i manifestacije koje organizira JU, uključujući manifestaciju Dani graditeljske baštine.
Info: https://pp-lonjsko-polje.hr/

11:00 Ustava Trebež – sustav obrane od poplava, plavljenje
Ustava Trebež, dio je čvora Trebež, jednog od najvažnijih dijelova sustava obrane od poplava srednje Posavine. Izgrađena je na lijevoj obali rijeke Save, nizvodno od sela Lonja, na kraju kanala kojim je Trebež spojen s tokom Save prije istočnog nasipa retencije Lonjsko polje. Ustava Trebež omogućuje djelomičan nadzor sadržaja Lonjskoga polja, odnosno, moguće je kroz nju upuštati savske vode u Lonjsko polje, ali i obrnuto – ispuštanje voda u Savu.
Info: https://pp-lonjsko-polje.hr/

11:30 Retencijsko područje iza sela Mužilovčica, tradicijsko pašarenje, poplavne nizinske šume, poplava
Najvažniji hidrološki proces na području Parka prirode Lonjsko polje je poplava. Upravo na ovom području susreće se rijeka Sava sa svojim pritokama – Una, Kupa, Lonja, Strug. Topljenje snijega sa Alpskog i Dinarskog gorja te obilne padaline uzrokuju visoke vodostaje koji u kratkom periodu uzrokuju izlijevanje vode na okolna nizinska područja. Ekstremnim oscilacijama vodostaja, stoljetnim poplavljivanjem i nanošenjem sedimenta, rijeka Sava i njene pritoke pridonose jednom od najsnažnijih ekoloških procesa – formiranje prirodnih poplavnih područja.
Konji, krave i svinje veći dio godine slobodno borave na pašnjacima i u šumama Lonjskoga polja. Tijekom poplava i snježne zime seljaci svoje blago drže u toplim i suhim štalama. S dolaskom proljeća i povlačenjem poplave seljaci puštaju stoku u polje na ispašu. Takav način držanja i uzgoja stoke naziva se tradicijsko pašarenje. Lonjsko polje jedino je područje u Europi gdje se održao takav uzgoj stoke. Tradicionalno pašarenje je arhaični sustav pašarenja gdje se na pašnjaku drži više vrsta životinja. Riječ je o upotrebi vlažnih staništa na najekonomičniji način. Svinje ruju zemlju što pridonosi rastu trave na pašnjaku kojom se potom hrani krupnija stoka. Takav sustav esencijalan je za održavanje krajolika i zaštitu biološke raznolikosti.
Info: https://pp-lonjsko-polje.hr/

12:45 Selo Čigoč: razgledavanje sela, Posjetiteljski centar Čigoč, priča o rodama
Selo Čigoč smješteno je na desnoj obali rijeke Save uz riječni rukavac Tišina. Riječ tišina upućuje na mirno i tiho mjesto, ali ovo mjesto zapravo vrvi životom. Okružuju ga livade i pašnjaci, bare i lokve gdje rode pronalaze hranu za svoje mlade (žabe, zmije, kukce, puževe, rakove, ribe). Roda je među poznatijim pticama selicama u Europi. Svojim izgledom privlači znatiželjne poglede ljudi. Adaptacijske osobine rode u suživotu s ljudima vidljive su kroz građu gnijezda koja su usko vezana za ljudske građevine. Zbog velikog broja gnijezda na krovovima drvenih posavskih kuća, selo Čigoč je 1994. godine proglašeno Prvim europskim selom roda.
Posjetiteljski centar Čigoč (Čigoč 26) smješten je u obnovljenoj drvenoj posavskoj kući.
Info: https://pp-lonjsko-polje.hr/

13:45 Pauza za ručak – restoran Tradicije Čigoč
Turističko-ugostiteljski objekt “Tradicije-Čigoč” u vlasništvu obitelji Barić smješten je u samom srcu Parka prirode Lonjsko Polje, u centru Čigoča, europskog sela roda. Obitelj Barić preselila je iz susjednog sela drvenu kuću koja je bila u jako lošem stanju. Njenom obnovom i izgradnjom pomoćnih građevina nastao je ovaj vrijedan turistički sadržaj Parka prirode.
Info: https://www.tradicije-cigoc.hr/index.html

15:15 vožnja prema Osekovu

15:45 Posjetiteljski centar Crna roda, Osekovo – multimedijska dvorana, interaktivni park (dvorište), obilazak polja
Posjetiteljski centar Crna roda Osekovo otvoren je 2021. godine kao jedan od posjetiteljskih centara Parka prirode Lonjsko polje, financiran sredstvima EU. Unutar modernog arhitektonskog kompleksa nalaze se info centar, suvenirnica, prezentacijska dvorana, edukativni i interaktivni interpretacijski sadržaji. Centar su projektirali Mia Roth Čerina i Tonči Čerina (roth i čerina d.o.o.), a radove izgradnje izveo Građevinsko-uslužni obrt PE-GRA iz Novske. Novi sadržaj na području Parka su i vidikovci – promatračnice koje su inspirirale izvedbu hrvatskog paviljona i projekta Same as it Ever Was na Venecijanskom bijenalu 2023.
Info: https://pp-lonjsko-polje.hr/nasi-projekti/posjetiteljski-centar-crnaroda-osekovo/

17:00 povratak za Zagreb

19.00 očekivani dolazak u Zagreb


Kotizacija za stručnu ekskurziju
Kotizacija za stručnu ekskurziju uključuje prijevoz autobusom, stručno vodstvo djelatnika Parka prirode Lonjsko polje, zajednički ručak, ulaznicu za Posjetiteljski centar Parka prirode Lonjsko polje te organizacijske troškove i iznosi 55 €.

Kotizacije se uplaćuju na račun Hrvatske sekcije ECOVAST-a:
IBAN HR6123600001102909545 s naznakom imena sudionika.

Prijave:
Prijave su obavezne za sve sudionike skupa (s izlaganjem i bez izlaganja) te sve sudionike stručne ekskurzije:
https://docs.google.com/forms/d/1g717v5vH5aDTaawcy_-TOwC_5rQ8DPwMsmFgCbGtU_0/edit


Preuzmite program skupa i stručne ekskurzije u pdf formatu