
Znanstveno-stručni multidisciplinarni skup
POVIJESNE JEZGRE MALIH GRADOVA – REVITALIZACIJA I LOKALNE ZAJEDNICE
Samobor, Gradski muzej Samobor, Galerijski prostor Samoborskog muzeja (Vila Allnoch)
19.-20. rujna 2025.
PRVI POZIV
Potreba za održavanjem skupa
Mali povijesni gradovi, karakteristika su hrvatskog i europskog prostora. Više od 4500 malih povijesnih gradova predstavljaju vitalnu vrijednost u hijerarhiji naselja i održavanju poveznica s ruralnim prostorima, u razvoju lokalne, regionalne i nacionalne ekonomije, u stvaranju i očuvanju povijesnog, kulturnog i prostornog identiteta i raznolikosti. Brojne male gradove karakterizira sličan stoljetni razvoj koji je ostavio bogatu kulturno-povijesnu baštinu, slojeve povijesne arhitekture, specifične obrte i industriju, multikulturne i multietničke sredine. Izazovi malih povijesnih gradova su brojni i raznoliki. Smanjenje broja stanovništva, promjena demografskih struktura, migracije i druge društvene pojave značajno utječu na povijesne jezgre u smislu korištenja, održavanja i ulaganja u građevine i prostore, posebno povijesnu arhitekturu, zelene površine i infrastrukturu. Nove gospodarske djelatnosti, razvoj turizma, povećanje prometa i nova izgradnja dovode do promjena prostora i njegovog korištenja, zbog čega povijesne jezgre nerijetko postaju nepriuštive ili nedostupne lokalnim stanovnicima i tradicionalnim djelatnostima, a otežano je očuvanje lokalnog identiteta i zadovoljavajuće kvalitete života. Istovremeno, mali povijesni gradovi pokazuju određene specifičnosti i dobre prakse u različitim područjima, između ostalog u integraciji kulturne baštine u suvremeni urbanistički razvoj i revitalizaciji povijesnih jezgri, u aktivnom uključivanju lokalnih zajednica u očuvanje i upravljanje baštinom, u korištenju nacionalnih i europskih fondova i razvijanju održivih politika.
Cilj skupa
Cilj je skupa potaknuti prijenos znanja i iskustava, umrežavanje i suradnju dionika koji mogu doprinijeti razvoju dobrih praksi i modela u području revitalizacije povijesnih jezgri malih gradova. Pozivaju se istraživači i stručnjaci iz Hrvatske i inozemstva, iz različitih disciplina i područja djelovanja, regionalne i lokalne samouprave, institucija i udruga, konzervatori, majstori, vlasnici i korisnici da predstave svoja iskustva, projekte, inicijative, prakse i primjere djelovanja te odgovore na specifične izazove malih povijesnih gradova.
Pritom nas zanimaju:
- uspješni modeli revitalizacije malih gradova koji uključuju očuvanje baštine, ekonomsku održivost i društvenu uključivost;
- načini financiranja obnove povijesnih građevina;
- primjeri i prakse uključivanja lokalne zajednice u očuvanje i upravljanje baštinom,
- pozitivni primjeri korištenja turizma i kreativnih industrija kao alata za revitalizaciju povijesnih jezgri,
- demografsko stanje i trendovi u povijesnim jezgrama,
- modeli zadržavanja i privlačenja stanovnika u male gradove.
Mjesto i vrijeme održavanja
Skup će se održati 19. i 20. rujna 2025. godine u Samoboru
Stručni dio skupa (izlaganja i diskusije) održat će se u petak 19. rujna u Samoboru (Galerijski prostor Samoborskog muzeja – Vila Allnoch) s podnevnom pauzom za ručak (catering) i kratkom šetnjom u centru grada Samobora (Trg kralja Tomislava i šetnica uz Muzej u parku). Nakon završetka skupa u poslijepodnevnim satima bit će organizirana šetnja kroz Starogradsku ulicu u Gornji kraj i Taborec, najstariju jezgru grada. Na toj će lokaciji članovi Udruge Oživljena povijest Samobor i predstavnici Mjesnog odbora Gornji Kraj/Hamor predstaviti „Stare purgerske obrte“ te povesti sudionike u kružnu interpretativnu šetnju s posterima (‘in situ’ – izložba starih fotografija nekadašnjih kuća i ulica u Taborcu). U centru interesa je (nenastanjena) povijesna građevina – kuća zaslužnog Samoborca Skendera Fabkovića na čiju ugroženost upozorava udruga i inicira njenu obnovu. Događanje je dio godišnjeg projekta „Dan starog Samobora“ Udruge Oživljena povijest Samobor koja će tom prilikom u dvorištu kuće Fabković organizirati zakusku „Kotlić s purgerskim majstorima, kalfama i šegrtima“.
U subotu 20. rujna bit će organizirana stručna ekskurzija na kojoj će se sudionici upoznati s primjerima dobrih praksi u Hrvatskoj i Sloveniji. Itinerer obuhvaća: Zagreb – Samobor – Brežice, Slovenija (Posavski muzej; povijesna jezgra grada s primjerima obnove povijesnih građevina) – Šenkovec – Brdovec (Muzej Brdovec, primjeri obnove povijesnih građevina) – ručak – Zaprešić (Jelačićevi dvori, Muzejska zbirka Matije Skurjenija) – Zagreb – Samobor.
Prijava za sudjelovanje i slanje sažetaka
Rok za slanje sažetaka je 15. lipnja 2025. godine. Službeni jezici skupa su hrvatski i engleski. Sažetak izlaganja treba sadržavati naslov, sažetak i do pet ključnih riječi, ukupno do 400 riječi. Potrebno je navesti ime i prezime autora, titulu, naziv institucije iz koje dolazi te adresu elektroničke pošte i podatke za kontakt (broj telefona ili mobitela – bit će korišten isključivo za komunikaciju i neće biti javno objavljen).
Prijave za sudjelovanje i sažetak šalju se na adresu: info@ecovast.hr
Kotizacija
Kotizacija za sudjelovanje na skupu iznosi 80 eura i obuhvaća tiskanu knjigu sažetaka i popratne materijale, zajednički radni ručak u petak 19. rujna 2025. godine te organizacijske troškove. Kotizacija s popustom: za članove HS ECOVAST-a (s plaćenom članarinom za 2025.) 60 eura, za umirovljenike i studente 40 eura. Stručna ekskurzija nije uključena u cijenu kotizacije. O detaljima za uplatu sudionici će biti obaviješteni u lipnju 2025.
Organizatori skupa
Hrvatska sekcija ECOVAST-a – Europskog vijeća za sela i male gradove
Froudeova 78, 10020 Zagreb
OIB: 36183614872
Internetska stranica: https://ecovast.hr/
E-mail: info@ecovast.hr
OPS – Udruga Oživljena povijest Samobor
Šetalište dr. Franje Tuđmana 9, 10430 Samobor
OIB: 58530039892
E-mail: ivica.sintic@gmail.com
SAMOBORSKI MUZEJ
Ferde Livadića 7, 10430 Samobor
OIB: 40913091389
Internetska stranica: https://www.samobor.hr/muzej
E-mail: muzej@samobor.hr
Znanstveni odbor
Dr. sc. Klementina Batina (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti), doc. dr. sc. Jasenka Kranjčević (Institut za turizam, Zagreb), izv. dr. sc. Sanja Lončar (Filozofski fakultet, Zagreb), prof. dr. sc. Aleksandar Lukić (Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb)
Organizacijski odbor
Klementina Batina, Nikša Božić, Valerija Kelemen Pepeonik, Jasenka Kranjčević, Sanja Lončar, Aleksandar Lukić, Tihana Stepinac Fabijanić, Silvija Pranjić, Ives Vodanović Lukić, Nikolina Puljić Glasnović, Ivica Šintić