Predavanje “Izazovi razvoja malih gradova”

 

Najavljujemo predavanje koje će član Hrvatske sekcije ECOVAST-a Nikša Božić održati u Petrinji 17. listopada 2018. u 19 sati. Predavanje “Izazovi razvoja malih gradova” održava se u sklopu serije predavanja “Mogućnosti i izazovi ruralnog razvoja” što se od rujna do studenog 2018. godine organiziraju u Petrinji u organizaciji društva “Terra banalis” u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Hrvatski dom Petrinja.


Izazovi razvoja malih gradova
Nikša Božić, dipl.ing.arh.
Hrvatska sekcija Europskog vijeća za sela i male gradove

17. listopada 2018. godine u 19 sati
Pučko otvoreno učilište Hrvatski dom Petrinja


Sažetak predavanja:
Izazovi razvoja malih gradova aktualna su tema na europskom i svjetskom planu. Mali gradovi važan su element mreže naselja, važni zbog činjenice da u njima živi znatan dio ukupne populacije pojedine regije ili države. Upravo mali gradovi sa svojim funkcijama imaju ključnu ulogu u pružanju mreže društvenih i drugih usluga za okolna ruralna područja te su važan činitelj razvojne stabilnosti i vitalnosti šireg okruženja. Veliki broj malih gradova ujedno su i povijesni gradovi te njihovo povijesno naslijeđe značajno doprinosi lokalnom identitetu.

Unatoč njihovoj maloj veličini, upravo u malim gradovima živi znatan dio stanovnika nekog područja. U urbanom sustavu Hrvatske ističu se upravo mali gradovi. Primjerice, više od polovice svih gradova Hrvatske su gradovi do 5.000 stanovnika, a u naseljima veličine do 5.000 stanovnika živi svaki peti stanovnik Hrvatske.

U Europi mali gradovi suočeni su sa zajedničkim izazovima koji uključuju nedostatak administrativnih kapaciteta kao i nedostatak mogućnosti za laku prilagodbu složenim zahtjevima suvremenog razvoja. To dovodi do smanjenja gospodarskih aktivnosti i uslužnih funkcija, demografskih problema kao i sveopćeg gospodarskog, društvenog i fizičkog opadanja.

Tema održivog razvoja malih gradova specifična je tema koja traži inovativne pristupe. Za male gradove traže se novi modeli urbane obnove koji moraju postići ravnotežu između očuvanja povijesne baštine i održivog socioekonomskog razvoja kako bi se ojačala njihova atraktivnost i konkurentnost, uz očuvanje autentičnosti krhkih lokalnih sredina.

U izlaganju će biti predstavljena iskustva europske udruge ECOVAST (Europsko vijeće za sela i male gradove) koja već desetljećima sustavno upozorava na važnost specifičnih problema malih gradova i njihovu važnu ulogu u urbano-ruralnim vezama. Biti će predstavljeni europski pristupi rješavanju problema malih gradova koji uključuju inovativne pristupe, integrirano planiranje, planerske i ekonomske aspekte urbane obnove, uključivanje lokalnih dionika te projektnu usmjerenost jasnim ciljevima razvoja.

O predavaču:
Nikša Božić ovlašteni je arhitekt-urbanist, zaposlen u projektnom uredu APE u Zagrebu gdje je voditelj izrade planova, izvješća i studija iz područja prostornog planiranja i prostornog razvoja s posebnim fokusom na prostorno planiranje u ruralnim sredinama i malim gradovima. Aktivni je član Hrvatske sekcije ECOVAST-a (Europsko vijeće za sela i male gradove) i Hrvatske mreže za ruralni razvoj.


O seriji predavanja Mogućnosti i izazovi ruralnog razvoja:

Društvo Terra banalis osnovano je 2015. godine sa sjedištem u Glini i okuplja entuzijaste, znanstvene, kulturne i prosvjetne djelatnike zainteresirane za povijest i kulturnu baštinu Banovine. Društvo provodi različite istraživačke, edukativne, turističke i druge aktivnosti, među kojima su redovite serije predavanja koje se organiziraju u partnerstvu s lokalnim ustanovama. Dosadašnje serije predavanja bile su posvećene povijesnim temama. Tijekom 2016. godine održana je serija predavanja “Utvrde Siska i Banovine” (u suradnji s Državnim arhivom u Sisku), a tijekom 2017. godine održana je serija predavanja “Vlastelinstva i plemićke obitelji Siska i Sisačko-moslavačke županije” (u suradnji s Gradskim muzejom Sisak).

Tijekom 2018. godine Društvo “Terra banalis” u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Hrvatski dom Petrinja organizira seriju predavanja Mogućnosti i izazovi ruralnog razvoja. Ova je serija predavanja dio šireg projekta “Kulturni krajolik Zrinska gora” kojim se ukazuje na krajobrazne i kulturnopovijesne karakteristike Zrinske gore koje su nositelj identiteta prostora te osnova za njegovu zaštitu i razvoj. U okviru projekta organizirana je izložba koja je od rujna 2017. godine do danas gostovala u Glini, Topuskom, Hrvatskoj Kostajnici, Sisku i Petrinji. Cilj je educirati javnosti i poticati različite dionike na prepoznavanje materijalnih i nematerijalnih vrijednosti Zrinske gore kao resursa i potencijala za planiranje budućeg održivog, lokalnog i regionalnog, razvoja.

Razvoj ruralnog prostora od velike je važnosti za područje Sisačko-moslavačke županije, a razvijanje privrednih, turističkih i edukativnih projekata u ruralnom prostoru ključ je opstanka i održivog razvoja gradskih i seoskih naselja. Zbog toga smo u ovoj seriji predavanja odabrali predavače, vodeće hrvatske znanstvenike i stručnjake, koji će kroz nekoliko tema dati uvid u kontekst ruralnog razvoja u Hrvatskoj, ukazati na razvojne potencijale prirodne i kulturne baštine te pozitivne modele i primjere dobre prakse iz Hrvatske i europskih zemalja. Vjerujemo da će predavanja biti poticajna za razmišljanje o razvojnim projektima na području Sisačko-moslavačke županije, te da će koristiti predstavnicima lokalnih samouprava, članovima LAG-ova, voditeljima turističkih zajednica, voditeljima OPG-ova, članovima udruga, lokalnim stanovnicima, studentima, nastavnicima i učenicima srednjih škola, i svima onima koji su uključeni u planiranje održivog razvoja.

 

Popis izlagača i izlaganja:

26. rujna 2018. godine u 19.30 sati
Izv. prof. dr. sc. Aleksandar Lukić (Sveučilište u Zagrebu, Prirodoslovni fakultet, Geografski odsjek; Hrvatska sekcija ECOVAST-a): Quo vadis, ruralna Hrvatska?

10. listopada 2018. godine u 19.00 sati
dr. sc. Ugo Toić (OTRA d.o.o. Cres): Kulturna baština – resurs za ruralni razvoj

17. listopada 2018. godine u 19.00 sati
Nikša Božić, d.i.a (Hrvatska sekcija ECOVAST-a): Izazovi razvoja malih gradova

24. listopada 2018. godine u 19.00 sati
Dr. sc. Biserka Dumbović Bilušić (Ministarstvo kulture RH): Potencijali kulturnih krajolika za održivi razvoj

7. studenog 2018. godine u 19.00 sati
Prof. dr. sc. Željka Šiljković (Sveučilište u Zadru, Odjel za geografiju): Uloga ekološke poljoprivrede u lokalnom i regionalnom razvoju

21. studenog 2018. godine u 19. sati
Ilda Stanojević, dipl. ing. agr. (Hrvatski centar za zadružno poduzetništvo): Razvoj i suvremena obilježja poljoprivrednoga zadrugarstva na prostoru Hrvatske